блог и събитияподкастЩо е то?

Какво не ви казват за ЕС?* – Що е то Е22

Минали са 17 години от присъединяването на България към Европейския съюз. Още една година и членството ни ще навърши пълнолетие. 

Бихме предположили, че 17 години са достатъчни за развиването на обществена зрялост и за да оценим обективно (с помощта на различни индекси и тенденции според социологически проучвания) положителните промени, настъпили през този период, но вместо това във фокуса на публичното пространство са фалшивите новини, жълтите медии и троловете, които ни засипват с измислени негативи. 

В епизод 22 от „Що е то?“ Владимир Станков (Влади) и Александър Куманов (Сашо) обръщат внимание на всички онези положителни аспекти от членството ни в ЕС. Техен събеседник е Кръстьо Преславски, работил за редица европейски институции. В момента той е заместник-началник на отдел „Европейски фонд за отбрана“ към генерална дирекция „Отбранителна индустрия и космическо пространство“ на Европейската комисия.

Плюсове от присъединяването на България към ЕС могат да бъдат открити във всяка сфера на обществения живот. На първо място можем да поставим свободното придвижване на стоки и хора, заради което имаме възможността да пътуваме, учим и работим в чужбина, да разширим бизнеса си или дори да се преместим перманентно.

По същия начин, по който хората свободно се придвижват в границите на ЕС, така и компаниите, базирани в различни страни членки, могат да търгуват свободно помежду си. Една от ползите за крайните потребители от това е повишаването на конкуренцията на пазара, което води до повишаване на качеството на продуктите и понижаване на цените

Когато говорим за ползи, няма как да не споменем и множеството инвестиции, направени в България, и всички европейски фондове и програми, които подпомагат малкия и среден бизнес, образование, култура и изкуство. 

Има и ползи от членството в Европейския съюз, от които не можем да се възползваме напълно засега – като пълното присъединяване към Шенген и въвеждането на еврото. За повече информация по тези теми можете да чуете епизод 12 и епизод 17 от текущата ни рубрика.

През последните две години, с избухването на войната в Украйна, гражданите на Европа си припомнихме колко крехко нещо е мирът. Поддържането му в Европа е сред основните ценности, залегнали в основата на ЕС още от създаването му. Историята на Европейския съюз започва в годините след края на Втората световна война, когато се учредява Европейската общност за въглища и стомана. Шестте държави членки (Германия, Франция, Италия, Белгия, Люксембург и Нидерландия) подписват договор за общо управление на своите сектори за въгледобив и стоманодобив, което означава, че нито една от шестте държави не може да произвежда оръжия без знанието на другите. 

Въпреки множеството позитиви все още немалко сънародници негодуват срещу членството на България в Европейския съюз. Приели всички плюсове за даденост, те се доверяват на лидери, споделящи крайнонационалистически или откровено проруски възгледи. Често те се специализират в това да създават несъществуващи проблеми, които засилват разделението в обществото. Вместо на дневен ред да бъде съставянето на добре работещо правителство и разработването на мерки за справяне с климатичните промени например, ние биваме заливани с изкуствени причини защо трябва да се боим от едно от малкото неща в страната, които наистина ѝ носят ползи.

Подсигуряването на мира между държавите, защитата на човешките права, насърчаването на върховенството на закона, свободното придвижване, развиващата се икономика и още много други плюсове и подобрения са настъпили в България през последните 17 години. Просто трябва да имаме желанието да ги видим и да не забравяме, че са навсякъде около нас. 

*Заглавието е в стила на жълтите заглавия, но този епизод наистина се опитва да обърне внимание на някои неща, за които не става дума често, но са съществени и стоят над замерянето с факти и емоции, което напоследък е превзело публичното говорене по темата.

Не пропускайте да чуете целия епизод! 

Екип:
– водещи – Александър Куманов и Владимир Станков;
– звук, камера и обработка – Владимир Станков;
– социални мрежи – Милена Галунска и Буба Атанасова.

 

Подкаст „Канал 4“ се реализира в рамките на инициатива „Какво наистина означава ЕС за теб?“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС) и изпълнявана в рамките на проект „Права и ценности“ от фондация „Четиридесет и две“.

Чуйте ни тук:

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *