блог и събитияподкастЩо е то?

Сами срещу бедствията? Лъжи и истини – Що е то? Е37

Всяка година в България ставаме свидетели природни бедствия като наводнения, пожари и земетресения. Често се налага наративът, че не можем да се справим сами с тях и сме оставени на произвола, а отговорните институции не изпълняват задълженията си. В медиите обикновено се отразяват само по-мащабни случаи, което създава непълна картина за реалната ситуация и предприетите мерки.

Какво всъщност правят служителите в Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”? 

Работата им е широкообхватна – от реагиране при ПТП, земетресения и наводнения до евакуация, водно спасяване, работа с неизвестни вещества и отстраняване на опасни дървета – и това са само част от дейностите, с които се занимават. Освен това при получаването на спешен сигнал екипът има норма да бъде на път в рамките на една минута, за да се реагира максимално бързо и адекватно спрямо ситуацията.

Подготвени ли сме и имаме ли достатъчно техника и хора? Гостът ни, главен инспектор Петър Петров – началник на сектор „Специализирани оперативни дейности“ към РДПБЗН – Пловдив, уверява, че разполагаме с достатъчно човешки ресурси и съвременна техника като автомобил за височинно спасяване, лодки, химически автомобил, водолазен автомобил, мобилен команден пункт и др. Разбира се, необходимо е техниката да се подмени в един момент, за което се подготвят обществени поръчки за закупуване и обновяване.

Като държава – членка на Европейския съюз, имаме достъп до системата за взаимопомощ на европейско ниво при борба с бедствия – RescEU. Главен инспектор Петров споделя, че има случаи, в които е необходима помощ, която може да се поиска от механизма за гражданска защита от ЕС – възможност, от която България се е възползвала. През 2024 г. в страната ни са дошли екипи от други държави като Испания, Франция, Швеция и Чехия за помощ при горските пожари. Организацията чрез RescEU става бързо – до 48 часа след пускането на искане за помощ до центъра в Брюксел избраните екипи са на терен и вече работят. Наши екипи също са изпращани на помощ в други държави – в Турция за земетресения и в Сърбия за борба с наводнения.

Гостът ни уверява, че системата работи и че не сме сами, когато имаме нужда от подкрепа. Отделно в момента се отделят средства за закупуване на още техника, която да е по-подходяща за определени региони.

Работещите в сферата на пожарната безопасност и защита на населението се борят с много повече, отколкото си представяме. Притежаваме техника, която е добра и адекватна за справяне с произшествия и бедствия. При нужда винаги можем да се обърнем към системата RescEU и да получим помощ от други държави – това доказва, че не сме сами и членството в една общност има значение.

Не на последно място, гостът ни съветва да бъдем по-отговорни към заобикалящата ни среда, защото една малка грешка може да доведе до големи и опасни последици.

Слушайте целия епизод за един поглед отвътре към европейската мрежа за защита!

Екип:
– водещи – Тина Веселинова и Александър Куманов;
– звук, камера и обработка – Никола Иванов;
– социални мрежи – Буба Атанасова.

 

Подкаст „Канал 4“ се реализира в рамките на инициатива „Какво наистина означава ЕС за теб?“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС) и изпълнявана в рамките на проект „Права и ценности“ от фондация „Четиридесет и две“.

Чуйте ни тук:

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *