блог и събитияподкастЩо е то?

Борба за кауза: защо някои излизат, а други гледат? – Що е то? Е40

Излизат ли на протест младите хора, или предпочитат да останат неутрални, прекарвайки времето си в социалните мрежи?

Разпространеното мнение, че младите не са активни, не отговаря напълно на реалността. Пример за това са студентските протести в България през последните десетилетия, както и случващото се в Сърбия. Според Стефан Димитров, съосновател и председател на организацията „Невидими животни“, която се бори за правата на животните, България има дългогодишни традиции в протестите. Въпреки че младите често биват възприемани като пасивни потребители на интернет съдържание, последните събития в региона показват обратното – готовността им да се ангажират с обществени каузи.

Развито ли е гражданското общество в България? 

Според Стефан Димитров и политолога Ивайло Динев, българското гражданско общество е не просто развито, но и по-активно в сравнение с това в други европейски държави като Испания и Португалия. Данните за броя и честотата на протестите у нас потвърждават тази теза. 

Организацията „Невидими животни“ също допринася за развитието на гражданската активност, като участва в две европейски граждански инициативи – за забрана на експериментите върху животни и за затварянето на фермите за норки и лисици. В отговор на тези кампании Европейската комисия поема ангажимент за законодателни изменения. България се нарежда на четвърто място сред държавите членки по събрани подписи – ясен знак, че гражданската активност в страната е значима.

Защо трябва да участваме в протести, ако не ни засягат лично?

„Мисля, че просто защото протестът е ключова част от демокрацията, изборите не стигат и само с избори няма как да има функционираща демокрация. Мисля, че трябва да ценим повече факта, че живеем в държава, в която протестът е възможен, и то без някакви невероятни последици за личността, както в най-различни държави по света. Така че мисля, че това е нещо, което трябва да ценим, и трябва да осъзнаем силата, която имаме с протеста…“ споделя Стефан Димитров. 

Протестът е ефективен инструмент за промяна и доказателство, че гражданите имат влияние върху обществения ред. Един такъв пример е кампанията „Моля ви, пуснете ме!“, създадена от „Невидими животни“ за забрана на клетките за телета в България. Видеото, в което участват известни личности, успява да помогне за събирането на 85 000 подписа – поредно доказателство, че обществената активност има значение.

Как да се организира протест и да участваме безопасно?

При протести в столицата е препоръчително използването на метрото, заради наличието на видеонаблюдение. Участниците е добре да се движат в групи и да избягват носенето на отличителни символи, ако има риск от провокации. Средствата за самозащита, като лютив спрей, могат да бъдат полезни в критични ситуации. В България протестите се организират чрез уведомление до общината, а за осигуряване на реда често се назначават доброволци. Участието на известни личности също допринася за популяризирането на каузите.

Българското гражданско общество показва устойчивост и активност, а протестите остават важен механизъм за демократичното развитие. В духа на европейските ценности – свобода, солидарност и участие – гражданите продължават да се борят за социални, екологични и хуманитарни каузи. Историята показва, че именно колективните действия водят до промяна, а демократичните права, които имаме, трябва не само да бъдат ценени, но и активно използвани.

Чуйте епизода, за да си припомните защо гласът ви има значение – дори когато каузата не ви засяга пряко.

 

Екип:
– водещи – Тина Тодорова и Александър Попатанасов;
– звук, камера и обработка – Никола Иванов.

 

Подкаст „Канал 4“ се реализира в рамките на инициатива „Какво наистина означава ЕС за теб?“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС) и изпълнявана в рамките на проект „Права и ценности“ от фондация „Четиридесет и две“.

Чуйте ни тук:

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *