блог и събитияподкастЩо е то?

Национална идентичност – Що е то? E15

Какво ни прави българи? Езикът, културата, обичайте, историята ни? Достатъчни ли са тези неща, за да ни обединят в едно цяло и да ни отличат от всички останали? 

В този епизод на „Канал 4“ Жоро (Георги Стайков) и Тина (Тина Тодорова) говорят за националната идентичност. Те засягат подтеми като важността на българския език и писменост и чуждите влияния, които навлизат в културата ни.

В епизода ще чуете и разговор с антрополога д-р Мина Христова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, автор на книгата „Българи сме, но не съвсем“. 

„Колкото по-стар е митът за една нация, толкова по-силно право има тя да легитимира себе си на една територия в рамките на определени хора и това я прави по-непоклатима“ – споделя Мина. Заради това, когато се създава една нация, едно от първите неща, които трябва да се направи, е да се открие мит или исторически разказ, който доказва, че тази нация не е нова, а е съществувала преди векове, но е била в чуждо владение или по друга причина не могат да се открият по-скорошни исторически доказателства за нейното съществуване. 

Д-р Мина Христова подчертава, че има голяма разлика между историята и националистическите исторически наративи: „Не бива да забравяме, че историята е използвана за създаването на тези националистически наративи“. 

Хората имат нужда да се чувстват като част от едно цяло. Да се чувстват полезни и необходими в рамките на нещо по-голямо от отделния индивид. Това е нещо напълно естествено. Проблемът идва, когато една нация се опита да наложи себе си над друга, да докаже своето превъзходство, било то чрез славната си история или богатството на фолклора и културата си. Любовта към родната държава не бива да води до омраза и пренебрежение към чуждите. Напротив, можем да обичаме родината си и в същото време да проявяваме засилен интерес към други култури.

От влизането на България в Европейския съюз насам много хора избират да напуснат България, за да учат или работят в други европейски държави. С тази масова емиграция у много се появява страхът, че българската нация ще изчезне. Може ли наистина българската нация да изчезне, е въпрос, на който само времето ще отговори. Но предпоставките това да се случи, които намираме в съвременното общество, не са достатъчно убедителни. 

Да, немалко българи напускат България, но това не означава, че те изоставят българското в себе си. В Лондон например, един от най-големите мегаполиси в света, могат да се открият много български магазини, ресторанти и закусвални, които запознават чужденците с българската кухня. Това е само един малък пример за това как благодарение на глобализацията и членството ни в организации като Европейския съюз българската култура успява да напусне границите на страната ни, а това не свидетелства за нейното заличаване, а напротив, за нейното развитие и обогатяване. 

Не пропускайте да чуете целия епизод!

 

 

Подкаст „Канал 4“ се реализира в рамките на инициатива „Какво наистина означава ЕС за теб?“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС) и изпълнявана в рамките на проект „Права и ценности“ от фондация „Четиридесет и две“.

Чуйте ни тук:

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *