В шестия епизод на рубриката „Кои са те?“ под светлината на прожектора застава фондация BCause. Нейната дейност е обширна и многопластова – подкрепя индивидуални и корпоративни дарители, като им помага да изберат подходящата за тях кауза, среща ги с партньори, осигурява професионални съвети за изготвянето на дарителски стратегии, грижи се за отчетността и насърчава граждански организации и граждани да набират средства за различни каузи.
За целта BCause разработва Платформата.бг, където можете да намерите много активни дарителски кампании, техните отчети, информация за това как се създава кампания, както и да изберете начин за редовно дарителство. Целта на това начинание е максимално да улесни дарителския процес, правейки го бърз и лесен онлайн.
Въпреки осъществяването на проекти като „Платформата.бг“ дарителството продължава да носи негативни конотации. В един идеален сценарий то ще е инструмент за промяна, използван от професионално работещи организации, които познават своите каузи, знаят какви са проблемите, свързани с децата, със здравеопазването и екологията, и ги защитават с професионални средства. В същото време обаче дарителите трябва да са отговорни, съзнателни, разбиращи ограниченията на кампанийната благотворителност, в това число и компании, които разбират важността да не оставят негативен отпечатък върху земята и социума, а да внасят подобрения чрез своя бизнес. Всичко това в една система, която насърчава дарителските процеси чрез институции, осъзнаващи своята роля в това да осигурят по-добри условия дарителите и организациите с каузи да си взаимодействат. Осъществяването на този сценарий все още е далечно, но се приближава все повече.
BCause е създадена преди 28 години в ситуация, за която Елица Баракова – изпълнителен директор на фондацията, споделя:
„През 1995 г. в България започнахме да говорим какво дарителство искаме да имаме на основата на наследеното виждане, че тази работа в обществена полза е на обществени начала, сиреч доброволно, без заплащане и не е професионална.“
От несигурни и криворазбрани през годините различните организации променят своя метод на работа, своята структура, добиват кураж и се застъпват редовно и активно за промените, които искат да видят в обществото:
„Много неща се случиха за 28 години в дарителството. Много повече професионализъм има от всички посоки – и във фирмите, и във физическите лица. Хората сме повече, знаем какво търсим, когато избираме каузи, и каузите се създават според мен от по-подготвени хора.“
Според Елица НПО секторът вече е осезаемо по-смел, а в компаниите, които правят дарения, има хора, които са запознати с конкретни организации и каузи и се грижат да осигурят точно тези неща, от които те има нужда, което е показателно за положителното развитие на дарителския процес.
Въпреки това все още неминуемо се срещат предизвикателства. Негативното отношение към дарителството е едно от тях. В тази връзка има нещо, което често се забравя: благотворителността изисква условия за работа и екип от експерти – както всяко друго начинание. Не става въпрос за самоцелно събиране на пари – тези средства се изразходват за място, за заплати на въпросните експерти, а в зависимост от самата кауза и за оборудване, дрехи, храна… BCause е онази част от уравнението, която не се притеснява да повдига финансови въпроси, когато помага с изготвянето на проекти, да обсъжда бюджети и заплати:
„Това е още такова предизвикателство, което съществува, че благотворителната работа е доброволческа. Тя е нещо, което правиш след работа. И ние питаме от какво имате нужда, те казват от храна или дрехи. Разбира се, че имат нужда от тези неща, но имат нужда и от социални работници, и то от добри социални работници, от логопеди и психолози, от хора, които разбират пазара на труда. Това е всичко хора и е професионална работа.“
Чуйте ни тук:
Като предизвикателство Елица посочва и това децата да се учат от малки на благотворителност. Колкото и да е малка каузата, в която се включват, децата все пак ще видят резултат от участието си. В тази възраст се излива фундаментът за разбиране значението на дарителския процес, което по-късно ще доведе до осъзнаване на приноса на НПО сектора и гражданската активност в цялост.
С какво обаче могат да допринесат самите организации във връзка с развиването на дарителска култура в обществото? Едно от най-важните неща, които трябва да направят, е да включат местните общности в кампаниите си. Те се оказват дори по-важни от корпоративните дарители. Чрез тях се разпространява знанието за вътрешния механизъм на организациите и съответните кампании. При компаниите информацията за участието им в дадена кауза е ограничено – някоя компания подкрепя някоя кауза – защо, как, с колко, остават често неотговорени въпроси. Дори да имат силата да привлекат вниманието на обикновения човек с приноса, който предоставят, процесът обикновено спира дотам и ние не се запознаваме по-подробно с организацията, въпросната кауза, мотивацията на компанията да я подкрепи, липсва призив за допълнителна подкрепа от страна на гражданите. Това, разбира се, е крайно недостатъчно и фундаментът на дарителството оставаме ние, обикновените хора.
Безспорно са необходими и усилия за популяризиране на дейността на организациите. Без това ефективността на различните инициативи остава силно ограничена, информацията в публичното пространство продължава да е оскъдна и дарителството се затвърждава като неясна тема, която поражда повече съмнения, отколкото желание да се окаже помощ под някаква форма. Тук идва нуждата от различни канали, чрез които да се представят екипът и фондацията, нейните инициативи и мисия, как точно ги изпълнява, как това засяга местната общност, както и да се осигури прозрачност по въпроси с финансирането и разходите. Като част от усилията да се популяризира дарителството, BCause стартира инициативата „Известните помагат“. В нея жури отличава 10 известни личност в България, които не просто финансово, но и с публичната си подкрепа за различни каузи са допринесли за развитието и разпространението на благотворителни кампании.
Сред многобройните инициативи на BCause се отличават „Щедрият вторник“ – денят, в който празнуваме благотворителността и щедростта, и център „Ринкър“, чиято цел е да предаде добри практики от стопанския на нестопанския сектор.
Чрез BCause можем ясно да усетим сложността на НПО сектора. За да може той да развие пълния си потенциал, трябва да развием устойчива дарителска култура, организациите трябва да полагат редовни усилия за популяризиране и обясняване на работата си, необходимо е да поставим фундаментите в ранна детска възраст и ние като дарители да изискваме отчетност… Този идеален хоризонт може и да ни се струва все още далеч, но благодарение на фондации като BCause се приближаваме все повече.