блог и събитияКои са те?

Операция Плюшено мече – Кои са те? Е7

Декември е време, в което обръщаме повече внимание на различни благотворителни инициативи, каузи и призиви. Можем да намерим стотици мисии на timeheroes.org (не само по Коледа, но и през останалото време от годината), в социалните мрежи, дори и в емисиите на новините се отделя някакво място за споменаване на благородни дейности. С цел да насочим вниманието не само към коледните инициативи, но и към оказване на целогодишна подкрепа, днес ви представяме организация, която стои зад коледната кампания с главно „к“, но и е разработила ефективна програма за подпомагане, функционираща през цялата година – „Операция: Плюшено мече“! 

Сдружение „Операция: Плюшено мече“ вече 16 години ръководи най-мащабната Коледна кампания за сбъдване на детски мечти на деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Ежегодно се събират желания за подаръци и се посещават над 150 населени места из цялата страна, където доброволци и екипът на организацията разнасят и раздават подаръци. 

Михаела Стойкова – ръководител и основател на „Операция: Плюшено мече“, ни уверява, че няма дете, което да остане без подарък. Дори някой да се откаже в последния момент от ангажимента си, няма опасност – или самата организация ще закупи въпросния подарък, или близък на член от екипа.

За осъществяването на цялостния процес помагат доброволци, които се набират всяка година и започват с дейността си през септември, и регионални отговорници. Предизвикателствата на този етап в работата им са по-скоро организационни – работно време няма, динамиката е постоянна, изисква се внимателно проследяване на всички етапи и координиране на разнообразни задачи… Но в края на деня каузата обезсмисля всички трудности по пътя към крайната цел – да зарадват децата за Коледа. 

Това обаче не е достатъчно за екипа, който не иска да ограничава дейността си само до Коледа: 

„Коледната кампания е нещо страхотно, което правим и се случва, но е крайно недостатъчно на фона на това, че тези деца продължават да съществуват през останалата част от годината и растат в невинаги благоприятни обстоятелства. А пък всъщност имат таланти, заложби, мечти, цели.“

Приемайки като дълг да бъде част от живота и бъдещето на тези деца, „Операция: Плюшено мече“ създава преди 7 години менторската програма „Скритите таланти на България“. Тя предоставя достъп до частни уроци, семинари, работилници, лагери и конкурси, работа с индивидуален ментор, стипендии, учебници, техника и екипировка – всичко необходимо за кандидатстване в университет и професионална реализация.

Менторската програма таргетира младежи на възраст между 11 и 18 години, които са лишени от родителска грижа или са от социално слаби семейства. Водещото при каналния ред за кандидатстване е кандидатите да отговарят на условията и да демонстрират силна мотивация. В зависимост от крайната цел и степента на отговорност на участниците те могат да останат в програмата за една или повече години. 

Участието в програмата се подкрепя от спонсори, които се търсят целогодишно. Крайната цел е всяко дете да има индивидуален спонсор, който да покрие финансовите нужди на съответния участник. Това включва частни уроци, семинари, работилници, лагери и конкурси, работа с индивидуален ментор, стипендии, учебници, техника и екипировка. Бюджетите на участниците са на годишна база и подробно разписани и разпределени спрямо конкретните нужди и цели. 

Менторите в програмата са доброволци, които също преминават през внимателен подбор след кандидатстване. Менторът трябва да се намира в конкретното населено място, от което е и участникът в програмата, и трябва да се погрижи младежът да избере своя професионален път, да му предостави информация за различни варианти, да му осигури подкрепа и разбиране в трудни моменти. Срещите между двамата се провеждат веднъж в седмицата с времетраене от по един час през цялата учебна година, а през лятото е въпрос на уговорка.

Работата на организацията с деца, лишени от родителски грижи, е изпълнена с предизвикателства, но в нея няма място за осъждане под каквато и да било форма: 

„Определено не им е лесно. Хората не могат дори да си представят колко им е трудно. Затова се опитваме да изградим около тях една среда, която е много подкрепяща и толерантна, разбираща, валидираща, така че да не се чувстват нападнати и неможещи, а по-скоро да им дадем възможността да повярват в себе си и да се реализират.“

Можете до подкрепите „Операция: Плюшено мече“, като станете доброволец за Коледа, ментор или посланик. Запазете си някъде и платформата за даряване, където ще намерите подаръците, за които деца от 150 населени места в България си мечтаят, както продуктите с кауза, които може да закупите целогодишно. 

„Канал 4“ и рубриката „Кои са те?“ се реализира от изцяло младежки екип към Фондация „Четиридесет и две“ и с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. www.activecitizensfund.bg.

Проект „Мрежа от платформи за активно гражданство“ цели да подпомогне процеса по изграждането на умения за критично мислене сред младежите и да насърчи осъзнаването им като граждани с права и отговорности в обществото.

Чуйте ни тук:


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *