блог и събитияподкастЩо е то?

Екотревожност: реален проблем или просто мода? – Що е то? Е38

Чували ли сте за екотревожност? 

Тя представлява нарастващото безпокойство, свързано с климатичните промени и бъдещето на планетата, спада към тревожните разстройства и все още не е познат термин в България.

Симптомите може да включват: страх и безпокойство при мисълта за бъдещето на планетата, безсъние, липса на концентрация, чувство на безпомощност и отчаяние. Важно е тази тревожност да се пренасочи, за да се превърне в мотивация за активни действия чрез различни сдружения, програми и дейности.

Сдружение „ЗА ТЕБ“, от което са част гостите в днешния епизод – Сета и Бюлен, е организация с младежки фокус, която работи в сферите на образованието, социалната дейност и изкуството. Екипът организира различни обучения, работилници и доброволчески инициативи, като една от основните им дейности е свързана с международен обмен. Чрез програми като „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност” младежи от България имат възможност да пътуват и да придобиват нови знания и опит в чужбина, участвайки в краткосрочни и дългосрочни проекти в различни страни. Обученията и обмените са с цел младежите да предават знанията си на техни връстници, приятели и семейство, за да продължат да се информират хората и да се действа в по-добра посока.

Едно от най-важните послания както на сдружението, така и на епизод 39, е, че всяка малка крачка има значение. Екологичните проблеми засягат всички нас, а индивидуалните действия могат да допринесат за промяна. Най-често срещаните теми, които се обсъждат в публичното пространство и за които се предприемат все повече различни действия от страна на държавата, са рециклирането, намаляването на отпадъците, кратките душове с цел пестене на вода, участие в екоакции като засаждане на дървета и използване на екологични и биоразградими продукти.

Екотревожността е реален проблем, но тя може да бъде използвана като сила за положителна промяна. Чрез обучения, международни обмени и доброволчески инициативи младежите ясно осъзнават колко важно е да опазваме природата. На фона на масовата дезинформация, политическите кризи и медийния шум нека не забравяме една универсална формула, отнасяща се за много и различни сфери – малките стъпки водят до големи резултати.

Не пропускайте да чуете целия епизод!

Екип:
– водещ – Тина Тодорова;
– звук, камера и обработка – Никола Иванов.

 

Подкаст „Канал 4“ се реализира в рамките на инициатива „Какво наистина означава ЕС за теб?“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС) и изпълнявана в рамките на проект „Права и ценности“ от фондация „Четиридесет и две“.

Чуйте ни тук:

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *