блог и събитияподкастЩо е то?

Извън кадър: независимото европейско кино – Що е то? Е39

Киното забавлява, учи, представя различни гледни точки и най-важното – стимулира критичното мислене и креативността. Според Ралица Асенова, проектен мениджър на инициативата FilmEU, в българското кино често липсват автентичност и реалистично представяне на живота в страната ни. Но защо? Основните причини са страхове и прекалените опити да се доближим до американското кино. Липсата на тематично разнообразие и избягването на по-тежки въпроси също са проблеми. Много създатели на филми се притесняват да поемат рискове заради зависимостта от финансиране и очакваната печалба. 

Филмите могат да провокират критично мислене, като представят значими теми и различни гледни точки. Те могат да ни научат да анализираме и да извличаме поуки от чуждите преживявания. Ето защо е важно младите хора да се докосват до разнообразни продукции. В училище киното би могло да играе съществена роля в развитието на критичното и творческо мислене. Чрез него младите могат да открият себе си и да разкажат своите истории:

„Киното ни дава свобода на словото, киното ни дава, може би това, което е още по-ценно, възможността да видим, че други реалности, други начини на живот съществуват или, ако са подобни на нашите, някак си ги валидира, тоест киното ни дава опит, преди всичко…“ – споделя Ралица Асенова.

За да се насърчи развитието на киното и да се даде възможност на младите творци да разгърнат своя потенциал, е необходим достъп до качествено образование и международен обмен. В този контекст FilmEU е ценна инициатива – европейски университет за филм и медия, в който участва и НАТФИЗ. Тя обединява различни държави и дава на студентите възможност да пътуват, да се обучават в други университети от програмата, да посещават майсторски класове и да се срещат с професионалисти в бранша.

Киното е не просто развлечение, а инструмент за културен обмен, осмисляне на действителността и насърчаване на критичното мислене. В европейския контекст то играе ключова роля в утвърждаването на ценности като свободата на изразяване, многообразието и достъпа до култура. Чрез инициативи като FilmEU европейските държави си сътрудничат, за да създадат по-добри възможности за младите творци и да насърчат автентичния разказ, който отразява реалните предизвикателства на съвременния свят.

За България това е шанс не само да преодолее ограниченията, наложени от финансирането и пазарните изисквания, но и да намери своя уникален глас в европейското и световното кино. Истинската сила на киното е в способността му да ни обединява около общочовешки теми и ценности, да ни кара да мислим и да ни вдъхновява да търсим нови перспективи.

 

Екип:
– водещи – Александър Попатанасов и Владимир Станков;
– звук, камера и обработка – Никола Иванов.

 

Подкаст „Канал 4“ се реализира в рамките на инициатива „Какво наистина означава ЕС за теб?“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС) и изпълнявана в рамките на проект „Права и ценности“ от фондация „Четиридесет и две“.

Чуйте ни тук:

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *